Wino zagościło na stałe na stołach Polaków. Ciekawe informacje ze świata wina!

Posted on 12/03/2019 6:03pm

We Francji, czy we Włoszech panuje dobry zwyczaj popijania porządnego winka do obiadu albo kolacji. Kiedy podróżujemy po tych krajach na pewno nie raz byliśmy świadkiem tego typu posiłków. Wtedy zapewne zazdrościliśmy naszym zachodnim sąsiadom, że mogą sobie na taką ekstrawagancję pozwolić. Przecież w tych właśnie państwach każda kraina ma swoje winnice i tajemne receptury, których historia sięga średniowiecza i pilnowane przez mnichów. Tymczasem, dzięki wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, także my jesteśmy w stanie sobie pozwolić na dobrej klasy wino, nie wydając przy okazji ogromnych sum.
Jeszcze jakiś czas temu za dobrej jakości wino trzeba było naprawdę dużo zapłacić. Zwyczajny zjadacz chleba nie mógł sobie zbyt często pozwalać na coś tak wysublimowanego, jak lampka winka do kolacji. Kolekcjonowanie najlepszych gatunków było widziane jako burżujskie i drogie hobby. Na szczęście, okoliczności uległy zmianie i obecnie jesteśmy w stanie bez problemu jeździć po całym świecie i kosztować lokalnych gatunków, jak również kupować dobrej jakości wino grand cru w naszych marketach lub .

kieliszek dobrego wina
Author: Fredrik Rubensson
Source: http://www.flickr.com
Jeśli z pogardą patrzymy na te niższe półki w naszym hipermarkecie, to jesteśmy w dużym błędzie. Już co raz częściej jesteśmy w stanie znaleźć bardzo interesujące wina w niskich cenach. Trzeba tylko ze zrozumieniem czytać etykiety. W tym celu, naturalnie, przyda się odrobina fachowej wiedzy, którą bez trudu odnajdziemy w branżowych czasopismach lub książkach na temat degustacji wina dla początkujących wielbicieli wina. Powstają również serwisy internetowe, gdzie edukuje się rodaków i uczy się poznawać odpowiednie gatunki, tak aby nie brać w marketach byle czego. Dzięki takim działaniom, bez trudu znajdziemy takie wino, jakie smakuje nam najbardziej.Popularyzacja tego trunku w naszym kraju to także zasługa różnych programów o tematyce kulinarnej, gdzie bardzo często składnikiem dania jest wyselekcjonowane wino. A jeżeli już kupiliśmy butelkę porządnego wina , aby zrobić wołowinę wedle przepisu Julii Child, to przecież nie można zmarnować całej butelki. A właśnie ta potrawa smakuje doskonale z lampką dobrego naszego wina.

Tags: winnica, wino, kieliszek, obiad, wiedza, świat, hobby, cena, kraj, butelka