Protesty mieszkańców Krobi przeciwko uruchomieniu odkrywki

Posted on 28/09/2020 10:03am

Ostatnio w mediach mieliśmy szansę usłyszeć, że mieszkańcy Krobi protestują przeciwko budowie kopalni. Uczestnicy tej manifestacji sprzeciwiali się planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na tym terenie.

Krobia to małe miasteczko w powiecie gostyńskim. Manifestujący nie chcą, aby kopalnia (producenci maszyn górniczych) powstała w ich miejscowości. Protestują przeciwko działaniom poszukiwawczym, a także zamiarom stworzenia kopalni. Będą protestować tak długo, aż ich postulaty będą uwzględnione.

o kopalni na stopkopalni.pl
Author: André Schäfer
Source: http://www.flickr.com
Działania geologiczne mające na celu odnalezienie pokładów węgla brunatnego w tym rejonie przeprowadzane są już od bardzo dawna. Poszukiwania i zidentyfikowanie złóż węgla brunatnego na tym terenie przyniosły pozytywne skutki, gdyż zatwierdzono znajdujące się tam pokłady tego paliwa. Zwolennicy kopalni w Krobi z całą pewnością powinni być zatem zadowoleni.
Mieszkańcy Krobi są jednak niezadowoleni z tego faktu. Występują przeciwko budowie kopalni, chcą, aby miejscowość rozwijała się tradycyjnie w oparciu o dziedzictwo poprzednich pokoleń. W opinii stowarzyszenia, które powstało specjalnie na potrzeby tej manifestacji, utworzenie kopalni w miejscowości zapewne doprowadzi do degradacji terenów rolniczych.

Uczestniczący w protestach przeciwko kopalni rozpoczęli swoje protesty pod miejscowym kościołem, z którego przemieścili się pod ratusz. Została nawet opracowana odpowiednia petycja władz gminy Krobia (stopkopalni.pl) adresowana do premiera Polski.
W petycji protestujący w głównej mierze domagają się zaprzestania działań związanych z poszukiwaniem węgla brunatnego na terenie Krobi.odszukaj ponadto oleje tedexPostulują o uszanowanie własności ich gruntów, ponieważ ziemia ta jest im zagwarantowana prawnie. Poza tym żądają decyzji, które nie pozwolą na powstanie kopalni na ich terenie.
Protestujący zdecydowanie nie widzą żadnych zalet przedsięwzięcia, a raczej dopatrują się samych strat. Należy nadmienić także, iż kopalnia w ogromnej mierze mogłaby mogłaby mieć wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że jednak jest to spora inwestycja, jaka w szerszej perspektywie może zapewnić spore korzyści finansowe. To również kolejne miejsca pracy dla mieszkańców Krobi. Dla zamieszkujących te tereny nie są to jednak argumenty, jakie byłyby w stanie ich przekonać.

Tags: ziemia, inwestycja, badania