Protesty mieszkańców Krobi przeciwko uruchomieniu odkrywki

Posted on 18/08/2019 7:26am

Ostatnio w mediach mieliśmy szansę usłyszeć, że mieszkańcy Krobi protestują przeciwko budowie kopalni. Uczestnicy tej manifestacji sprzeciwiali się planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na tym terenie.
Krobia to małe miasteczko w powiecie gostyńskim. Manifestujący nie chcą, aby kopalnia (producenci maszyn górniczych) powstała w ich miejscowości. Protestują przeciwko działaniom poszukiwawczym, a także zamiarom stworzenia kopalni. Będą protestować tak długo, aż ich postulaty będą uwzględnione.

o kopalni na stopkopalni.pl
Author: André Schäfer
Source: http://www.flickr.com
Działania geologiczne mające na celu odnalezienie pokładów węgla brunatnego w tym rejonie przeprowadzane są już od bardzo dawna. Poszukiwania i zidentyfikowanie złóż węgla brunatnego na tym terenie przyniosły pozytywne skutki, gdyż zatwierdzono znajdujące się tam pokłady tego paliwa. Zwolennicy kopalni w Krobi z całą pewnością powinni być zatem zadowoleni.Mieszkańcy Krobi są jednak niezadowoleni z tego faktu. Występują przeciwko budowie kopalni, chcą, aby miejscowość rozwijała się tradycyjnie w oparciu o dziedzictwo poprzednich pokoleń. W opinii stowarzyszenia, które powstało specjalnie na potrzeby tej manifestacji, utworzenie kopalni w miejscowości zapewne doprowadzi do degradacji terenów rolniczych.

Uczestniczący w protestach przeciwko kopalni rozpoczęli swoje protesty pod miejscowym kościołem, z którego przemieścili się pod ratusz. Została nawet opracowana odpowiednia petycja władz gminy Krobia (stopkopalni.pl) adresowana do premiera Polski. W petycji protestujący w głównej mierze domagają się zaprzestania działań związanych z poszukiwaniem węgla brunatnego na terenie Krobi. Postulują o uszanowanie własności ich gruntów, ponieważ ziemia ta jest im zagwarantowana prawnie. Poza tym żądają decyzji, które nie pozwolą na powstanie kopalni na ich terenie.Protestujący zdecydowanie nie widzą żadnych zalet przedsięwzięcia, a raczej dopatrują się samych strat. Należy nadmienić także, iż kopalnia w ogromnej mierze mogłaby mogłaby mieć wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że jednak jest to spora inwestycja, jaka w szerszej perspektywie może zapewnić spore korzyści finansowe. To również kolejne miejsca pracy dla mieszkańców Krobi. Dla zamieszkujących te tereny nie są to jednak argumenty, jakie byłyby w stanie ich przekonać.Tags: ziemia, inwestycja, badania