Jednym z mniej znanych profesji, a przy tym zaliczanych do bardzo wymagających oraz prestiżowych jest aktuariusz

Posted on 23/07/2019 3:04pm

Wiele osób nie miało nawet okazji słyszeć o tak nazywanym zawodzie, lecz okazuje się jednak że ma się on całkiem dobrze. Po pierwsze aktuariusze są konieczni w ubezpieczeniowych firmach, zgodnie z przepisami, które obecnie obowiązują każde z tego typu towarzystw musi mieć powołanego aktuariusza.


Świnka skarbonka
Author: r. nial bradshaw
Source: http://www.flickr.com
Jego podstawową rolą w takich towarzystwach jest w przypadku ubezpieczeń na życie wycena rezerw (zobacz więcej), zaś przy osobowych lub majątkowych opinia w zeznaniach rocznych. W rzeczywistości w chyba każdym towarzystwie jest zatrudnionych co najmniej kilku aktuariuszy, tworzących zespół odpowiedzialny za wszystkie sprawy które się wiążą z wyceną ryzyka finansowego. Oprócz tego do obowiązków aktuariusza zaliczają się kalkulacje ryzyka przy poszczególnych finansowych produktach, wyliczenie progów płynności finansowej i analizy rentowności. Dzięki ich pracy towarzystwa finansowe będą mogły zarządzać posiadanymi finansowymi produktami, innymi słowy bezpiecznie prowadzić swoją działalność.

Jak już wcześniej zostało napisane, aktuariusz zalicza się do zawodów elitarnych, o czym najlepiej świadczy liczba obecnie pracujących w nim osób - w chwili obecnej będzie to nie więcej niż nazwisk. Zostanie aktuariuszem jest obwarowane ścisłymi ograniczeniami. Chętny musi spełniać szereg warunków, to znaczy mieszkać na terenie Polski, ukończyć wyższą uczelnię i nie być karanym za określone przestępstwa. Spełnienie tych warunków umożliwia możliwość zdania państwowego egzaminu, i jedynie po jego pozytywnym przejściu można wykonywać ten zawód.

A przejście takiego egzaminu nie jest łatwe, kandydaci będą się bowiem musieli wykazać doskonałą zdolnością analityczną i wiedzą z obszaru matematyki finansowej. Zainteresowanym wykonywaniem tej specjalności kuszą zarobki, towarzystwa ubezpieczeniowe sporo są w stanie wydać za najlepszych specjalistów, więc nikogo nie powinny dziwić pięciocyfrowa kwota przy przelewach.

Tags: zarobki, towarzystwa finansowe