Jakie następstwa wywiera na dzieci rozwód rodziców i jak możemy siebie a również ich na to przygotować?

Posted on 15/04/2019 1:57pm

Gdy dochodzi do rozwodu miedzy współmałżonkami posiadającymi dzieci, najbardziej cierpią i tracą na tym właśnie dzieci, jakie pozostają bez jednego z rodziców. Natomiast nie tylko oni odczuwają to dotkliwie. Dodatkowo rodzic, który wyprowadza się z domu i pozostaje całkowicie sam bez codziennego kontaktu z dziećmi.


kobieta
Author: Eveline Cosmetics
Source: Eveline Cosmetics
Uznane jest, że definicja samotni rodzice to ludzie, jakie samotnie wychowują dzieci. Ale co w takim razie możemy powiedzieć o rodzicu, jaki nie mieszka razem z dziećmi chociaż ma wszelkie prawa do swoich dzieci ale rozstrzygnięciem sądu zostają przy drugim rodzicu. Czy również nie możemy ich nazwać samotnym rodzicem? Jak najbardziej w szczególności oni odczują samotność oraz tęsknotę za własnymi dziećmi, które pozostały z drugim rodzicielem.

Bez wątpienia dla dziecka rozwód rodziców to dotkliwy i poruszający czas, jednakże dla rodzica, jaki zamieszkał w innym miejscu aniżeli dzieci także jest to dotkliwy czas. Także doświadczają rozłąkę z dziećmi jak też niemożność ich wychowywania i spędzanie z nimi tyle czasu jak istniało to poprzednio. Po rozstaniu rodziców dzieci natomiast mają cały czas ufność, że rodziciele się ponownie zejdą. Też obwiniają siebie i swoje zachowania za rozwód rodziców.

Częstokroć czują się opuszczone oraz samotne, co może ujawniać się buntem i złością względem rodziców. Następuje także regresja, oznacza to, że dzieci zaczynają się moczyć do łóżka, ssają palec, ale również mają potrzebę bezustannego przytulania się i zatwierdzania, że ich się kocha. Wypływa to z sytuacji lęku oraz strachu, a też sprawia zmniejszenie uczucie bezpieczeństwa, brak pewności, bezsenność, nocne zmory czy też niepokój przed ciemnością.

Dzieci nadzwyczaj tęsknią za rodzicem, jaki się wyprowadził, ale również mogą pokazywać złość i bunt na rodziciela z jakim pozostali, a którego obwiniają za rozwód. W tym samym czasie odczuwają lęk, że odejdzie też rodzic przebywający z nimi. Doświadczają wielki smutek i często płaczą. Na domiar złego nierzadko z winy rodzicieli, czują konieczność wybrania czy są lojalne wobec matki, czy taty. Dzieci także odczuwają silny żal, nieszczęście, a również rozpacz, doświadczają straty i są bezbronne oraz bezsilne w sytuacji rozwodu ich rodziców.

Młoda kobieta
Author: Robert Moran
Source: http://www.flickr.com
Mogą wydarzać się u nich dolegliwości zdrowotne, na przykład boleści brzuszka czy też główki, pocenie rąk, zdarza się, że tracą ufność we własne moce oraz posiadają małe poczucie wartości, a to pociąga za sobą problemy w nauce. Dzieci mogą winić jednego z rodziców za rozwód, złościć się, a nawet buntować. Nierzadko okazują agresję w stosunku do rodzicieli, rodzeństwa, rówieśników a również obcych ludzi. Mogą nie mówić o swoich kłopotach z nikim z powodu poniżenia. Nastolatkowie czasem czują, że powinny wspierać oraz pomagać w obowiązkach rodziciela, co sprawia ich nadmierne obciążenie emocjonalne. Mogą nie chcieć samemu wybierać, z jakim rodzicem chcą zamieszkiwać, natomiast czuć się ku temu zobowiązywane. Zdarza się też, że wyczekują od rodziców materialnego wynagrodzenia za poniesione krzywdy.

Samotni rodzice gdy pragną założyć nowe rodziny to dzieci z reguły nie mogą poradzić sobie z tym, są zazdrośni, nieufni do ludzi i nowego partnera rodzica. Okres dorastania jest niezwykle uciążliwy oraz buntowniczy, a następujący rozwód rodziców może spowodować spotęgowanie zmęczenia, kłopoty z koncentracją, w szkole jednak także złodziejstwa, pijaństwo czy przyjmowanie narkotyków.

Rozwodów jest coraz to więcej w kraju, ludzie się zakochują, pobierają, rodzą się dzieci oraz rozstają się, nierzadko nie licząc się z konsekwencjami. Należy wiedzieć, że rozwód niesie bardzo szkodliwe konsekwencje dla dzieci, ma to wpływ ich chwile obecną i może posiadać to niesprzyjający wpływ na ich przyszłość. Wobec tego jeśli rodziciele decydują się na rozstanie muszą zadbać o to ażeby dzieci w nieustannie czuły się drogie przez obojga z rodziców a również nie odczuwały z tego względu przewinienia i zawstydzenia.

Tags: dzieci, Matki, rozwód, rozstania