Jaką kuchenkę wybrać jeżeli doceniamy wygodę oraz oszczędność?

Posted on 11/02/2022 7:41am

Dziś kuchnie mogą być zasilane prądem, gazem albo prądem i gazem jednocześnie. Kuchnie te posiadają przeróżne funkcje piekarnika oraz płyty grzewczej.


Kuchenka gazowa jest najtańsza, gdyż gotowanie na gazie należy do najtańszych.
Musimy mieć świadomość tego, że nadal gaz ziemny i gaz płynny są tańsze od prądu. Wadą kuchenek gazowych jest zapach gazu, który czujemy w powietrzu. Garnki w czasie gotowania na gazie niezwykle prędko się brudzą oraz mogłyby przypalić się od wewnątrz. W obecnych czasach instalacje gazowe w kuchniach są dość bezpieczne, ale trzeba pamiętać o przeglądach instalacji i o zlikwidowaniu ewentualnych nieszczelności. Kuchenka gazowa nie może stać za blisko okna, gdyż wiatr, który zdmuchnie płomień sprawi, że gaz zacznie się ulatniać. Jeśli jesteśmy w posiadaniu kuchenki gazowej, to fundamentem jest odpowiednia wentylacja. Nie wystarczy tutaj jedynie instalacja okapu, ale musi być również zamontowany przynajmniej jeden kanał grawitacyjnej wentylacji.


kuchenka
Author: Tyler Sichelski
Source: http://www.flickr.com


W kuchence elektryczno-gazowej płyta grzewcza jest zasilana gazem a piekarnik prądem. W piekarniku elektrycznym temperatura rozkłada się równomiernie. Piekarnik elektryczny (zielony rower tychy) można by również wykorzystać do przygotowywania różnorodnych potraw. Jest możliwość jednoczesnego działania grzałki dolnej oraz górnej albo jedynie jednej z nich. Płyta indukcyjna jest najbardziej wydajnym energetycznym wyjściem. Nagrzewa się ona bardzo prędko. Do gotowania na indukcyjnej płycie są potrzebne jednak specjalne garnki. Garnki takie kosztują około kilku setek złotych. Do gotowania na płycie indukcyjnej moglibyśmy używać wszystkich garnków, które wykonane są z metalu ferromagnetycznego zatem metalu, który ulega namagnesowaniu.
Naczynia do gotowania na indukcyjnej płycie o wiele wolniej zużywają się i są eleganckie a także łatwe w konserwacji. płyty indukcyjne są wyposażone w czujniki, które włączają płytę dopiero w takiej sytuacji, gdy na kuchence postawimy garnek. Kuchnie indukcyjne są polecane osobom, które cenią sobie oszczędność i komfort.

Tags: płyty, funk, koszt