Jak trzeba walczyć z gryzoniami, które przemieszczają się do naszego domu?

Posted on 11/01/2023 7:28am

W zwalczaniu gryzoni posiadamy sprzymierzeńców. Są nimi naturalni wrogowie gryzoni czyli dziko żyjące kuny, łasice czy drapieżne ptaki. Mogą być to także zwierzęta udomowione czyli koty i w nieco mniejszym szczeblu psy.
Najmniej popularna metoda zwalczania gryzoni to polowanie. Prowadzone jest ono przeważnie w wypadku wielu gryzoni tego typu przykładowo jak szczury czy też karczowniki. Teren, na jakim te gryzonie mają swe nory, ogradzany jest gęstą siatką a później gryzonie są wypłaszane z nor za pomocą gazu lub wody. Gryzonie, które uciekają zabijane są kijami albo czasami strzela się do takich gryzoni z broni śrutowej. Technika odłowu gryzoni jest to wykopywanie tak zwanych rowków chwytnych. Są to wykopane na głębokości 20 do 30 centymetrów rowki w glebie, które biegną najczęściej wzdłuż ogrodzeń albo granicy działki. Co parę metrów wykopać trzeba głębokie studzienki, do których wpada gryzoń. W studzienkach albo rowkach umieścić możemy trutkę. Najpewniejszy oraz najmniej kosztowny sposób zwalczania gryzoni, to używanie pułapek. Wymagana jest cierpliwość oraz wprawa, które decydują o powodzeniu zwalczania gryzoni.


gryzoń
Author: KJD2007
Source: http://www.flickr.com


Pułapki, do których pomimo częstego nastawiania nie uda się złowić gryzonia nie potrzeba zastępować innymi, gdy nie zaobserwowaliśmy w ich pobliżu zauważalnych śladów szkodliwych gryzoni. Istnieje bardzo wiele rodzajów pułapek na szczury i inne gryzonie. Końcowa metoda walki z gryzoniami to metoda chemiczna. Jest to zwalczanie gryzoni przy pomocy różnorodnego rodzaju środków gryzoniobójczych. Są to środki w formie trujących gazów albo trutek. Deratyzację za pomocą takich preparatów możemy wykonywać samodzielnie, ale bezpieczniej będzie, gdy tą czynność zlecimy wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się odszczurzaniem. Aby zabezpieczyć mieszkanie przed gryzoniami, trzeba sprawdzić czy są jakiekolwiek szpary, którymi gryzonie mogłyby wejść z dworu do naszego domu.
Odnalezione szpary należy niezwykle dokładnie zabezpieczyć. Należy pamiętać o tym, że gryzonie mogą przegryźć płyty z plastiku, deski oraz potrafią wyskrobać otwory w cementowej zaprawie.

Tags: płyty, funk, domu, rap