Fachowe zabezpieczenia ppoż - klapy dymowe i ich funkcja

Posted on 01/08/2022 2:20pm

Każdy budynek ma obowiązek mieć dobre zabezpieczenia przeciwpożarowe, ponieważ ilość i jakość takich zabezpieczeń może uratować komuś życie. Pożar może być uczyniony przez niewielką drobnostkę, chociażby niedopałek papierosa, w związku z tym zarówno w domach prywatnych jak także w budynkach użytku publicznego muszą znajdować się fachowe zabezpieczenia ppoż.


elektroniczny system
Author: Mike Mozart
Source: http://www.flickr.com
Dzisiaj możemy wyróżnić sporo zabezpieczeń przeciwpożarowych, jednym z nich są klapy dymowe. Ich kluczowym przeznaczeniem jest odprowadzanie dymu oraz gazów, które powstają w czasie pożaru. Mają one istotną i ogromnie ważną rolę, bo okazuje się, że wiele przypadków śmiertelnych w czasie wybuchu pożaru jest spowodowanych przez zaczadzenie. Wdrożenie klap dymowych łagodzi ryzyko zaczadzenia, a więc zdołają one przyczynić się do uratowania naprawdę ogromnej ilości osób.

W czasie pożaru klapy dymowe otwierają się mechanicznie, dzięki czemu dym i wszystkie trujące gazy mogą ulotnić się do atmosfery. Dym, który jest wywoływany przez ogień podczas pożaru nie tylko jest nadzwyczaj duszący, lecz zarazem nadzwyczaj gęsty i łzawiący, przez co multum ludzi zdoła nie widzieć żadnej drogi ucieczki. Usunięcie dymu za sprawą klap dymowych przyczyni się do lepszej widoczności, dzięki jakiej niemało ludzi podoła spostrzec punkt wyjścia. Im więcej ludzi opuści płonący budynek tym łatwiej i prędzej będzie wolno przeprowadzić akcję gaśniczą, wobec tego klapy dymowe są równocześnie większą pomocą dla strażaków walczących z ogniem. www.afg.poznan.pl/

centrala oddymiania
Author: D+H
Source: D+H
Wskazane jest więc zastosować takie zabezpieczenia ppoż , jakim są klapy. Jak najbardziej im większy obiekt tym więcej klap dymowych musi w nim znajdować, w związku z tym decydując się na zastosowanie klap dymowych zadbaj również o ich właściwą ilość. Klapy dymowe to jedne z popularnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, niemniej jednak prócz klap dymowych wskazane jest zastosować jeszcze inne zabezpieczenia. Im lepsze zabezpieczenie ppoż, tym większa szansa na to, iż w toku wybuchu pożaru uda się ochronić jak najwięcej ludzi.

Tags: Ryzyko, dym