Czy dni tradycyjnych gazet są naprawdę policzone? Jak to w rzeczywistości wygląda? Czy naprawdę jest tak źle?

Posted on 21/06/2018 10:37pm

Mogą być informacyjne, branżowe, specjalistyczne lub chociażby promocyjne. Magazyny, czasopisma czy gazety to świat barwnych okładek, materiałów prasowych i pięknych fotografii.
Otaczają nas z każdej strony, dostępne tytuły trudno zliczyć. Wiele z nich jest już dość długo, pozostałe mają średni staż, wiele nie przetrwało nawet kilku miesięcy. I chociaż spada poziom czytelnictwa to ciągle jakoś dają radę.
Gazeta
Author: Nacho
Source: http://www.flickr.com
Niezniszczalne są najprawdopodobniej magazyny branżowe, gdyż zawsze w pewnej grupie zawodowej będą się sprzedawały. Nie wychodzą one w ogromnych nakładach, ale udaje się je sprzedać prawie wszystkie. Nie kosztują też mało, ponieważ są wypełnione niezwykle specjalistyczną treścią, jaką trudno znaleźć choćby w internecie. Jeśli chodzi o inne gazety czy magazyny, to najbardziej poważną właśnie konkurencję odgrywa sieć internetowa. Jeśli nie jesteśmy w stanie czegoś przeczytać w internecie otrzymujemy to na papierze (tak jest dokładnie w sytuacji czasopism branżowych), jednocześnie z drugiej strony zwykłe magazyny dla wszystkich mają w zawartości raczej to, co znajdziemy również w internecie.

Z takiej właśnie przyczyny spada poziom kupowania tych gazet. Jeszcze jakoś sobie dają radę miesięczniki czy tygodniki, lecz już dzienniki powoli chyba żegnają się z papierem. Co interesujące, w w tym zestawieniu jedna pozycja wydaje się bezpieczna. To gazetki promocyjne. Nie jest istotne, czy mowa o takich gazetkach z branży spożywczej czy sprzętu AGD, ich ilość wcale nie spada, ba, jest ich coraz więcej. Nie tylko większe sklepy korzystają z takiej formy promocji, ale też małe sklepiki osiedlowe. To dość prosty i dość niedrogi sposób żeby dotrzeć do wielu osób. Wielu, zwłaszcza młodych ludzi nie myśli o nich, ponieważ ich rzeczywistością jest internet, lecz dla trochę starszych ludzi to wspaniałe źródło wiedzy jak .

Nie wydaje się więc, by tego typu forma mogła zniknąć z rynku. W sumie, jak gdyby tak było, to wielu ludzi poczuło by się nieswojo. Są już tak przyzwyczajeni do różnorodnych ciekawych promocji, które oferują sklepy, iż ciężko by im było z dnia na dzień powrócić do starego stanu. To jednak także spory kłopot dla wielu sklepów, gdyż takie prześciganie się w najbardziej atrakcyjnych promocjach doprowadziło do tego, iż teraz, kto nie bierze udziału w tym wyścigu ten odpada w przedbiegach.

Tags: sklepy, magazyny branżowe, branżowe pisma